Zákon o právu na digitální služby míří do sněmovny
Pod návrh zákona o právu na digitální služby se podepsalo 137 poslankyň a poslanců. Zákon nyní míří k projednání v poslanecké sněmovně.
Zákon o právu na digitální služby získal obrovskou podporu napříč všem stranami v poslanecké sněmovně. Návrh zákona, který byl včera předložen k projednávání, podepsalo 137 poslankyň a poslanců ze všech politických stran.
"Musím říct, že je skělé, že se k navrhu zákona přihlásily všechny poslanecké kluby. Je to něco výjimečného a v historii sněmovny najdete málo takových okamžiků. Je vidět, že současná poslanecká sněmovna má skutečný zájem udělat něco pro občany a firmy v této zemi, a to je dobře, protože to občané a podnikatelé už dlouho očekávají,“ říká Zdeněk Zajíček, prezident ICT Unie a jeden z hlavních autorů nového zákona.
"Spolupracovaly na něm všechny strany v Poslanecké sněmovně, zástupce vlády pan (zmocněnec pro digitalizaci Vladimír) Dzurilla, zástupce komerčního sektoru ICT unie pan (Zdeněk) Zajíček. Návrh se nám podařilo vykomunikovat i s jednotlivými ministerstvy," řekl novinářům předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.
Pokud bude zákon přijat , tak každý, kdo bude chtít komunikovat se státem elektronicky, bude mít právo své věci vyřídit přes internet. Výjimku budou tvořit jen věci, které přes internet nelze vyřídit jako je například technická kontrola vozidla nebo fyzické vyzvednutí průkazu, i když žádosti o vydání průkazu nebo objednání na technickou kontrolu půjde samozřejmě také zařídit přes internet.
"Zákon stanovuje jasně práva občana, která bude mít, například právo mít předvyplněný elektronický formulář při podávání jakéhokoliv podání vůči státu," uvedl. Řada systémů podle něj už existuje a jsou funkční, vázne ale sdílení dat napříč institucemi. "Zákon k tomu dává reálný základ, aby se to mohlo dít. Tento postup zároveň ušetří čas a peníze na straně občana, podnikatele i státu," řekl.