Zajíček: do pěti let může být státní správa zcela digitální
V rozhovoru pro 202020 vysvětluje hlavní přínosy zákona o právu na digitální služby jeho hlavní autor a zároveň prezident ICT Unie Zdeněk Zajíček. "Do pěti let od přijetí zákona bude česká státní správa plně digitální," říká v rozhovoru Zajíček.

Jiří Táborský

 

▪ Proč podporujete přijetí zákona o právu na digitální služby?

Snahou o digitalizaci České republiky jsem strávil většinu života na různých pozicích v soukromém i veřejném sektoru. Díky těmto zkušenostem jsem pochopil, že změny ve veřejné správě jde udělat pouze zákonem. Zákon o právu na digitální služby dává občanům i firmám v Česku právo po státu něco vymáhat, což ke v našem právním řádu naprostá novinka. Prakticky ten zákon otáčí vztah mezi občanem a státem a občan najednou získává na vrch. To je pro mě hlavní důvod, kvůli němž jsem se do práce na zákonu vůbec pustil.

 ▪ Proč je podle vás digitalizace veřejné správy důležitá?

 
To má několik rovin. Takovou základní asi je, že když jsme v 21. století zvyklí skoro všechno zařizovat po internetu, tak netuším, proč by stát měl fungovat jako v 19. století. Nechci povinnost komunikovat se státem po internetu, ale chci, aby všichni měli možnost to dělat, pokud chtějí.

Dále je tu efektivita. Když vyplňujte daňové přiznání, musíte třikrát vypsat svojí adresu. Proč? Stát tenhle údaj dávno má a není důvod, aby ho po vás vyžadoval. Potřebujeme k tomu jen propojený datový fond a chytré formuláře, které se vládnou předvyplnit poté, co se do nich přihlásíte přes datovou schránku nebo elektronickou občanku. Tyto změn ušetří obrovské množství času na straně státu, občanů i firem. A ten čas se dá využít na něco smysluplnějšího.

A čas souvisí s rovinou ekonomickou. Díky digitalizaci a následnému zrychlení všech procesů se dá ušetřit opravdu obrovské množství peněz, které můžeme použít jinde. Pořád slyším, že nejsou peníze na důchody nebo na dálnice. Tak zlevněme chod státu a uspořené peníze věnujme na něco důležitějšího.

 ▪ Co potká Česko, pokud se nevydá cestou digitalizace a moderních technologií?

 Dnes jsme ze všech zemí EU nejvíce závislí na průmyslu. To v době, kdy se mluví o robotizaci průmyslu a digitální revoluci není zrovna šťastné nastavení. Proto musíme čas, který nám ještě zbývá, věnovat přípravě na budoucnost. Naštěstí tu máme firmy, které jsou v oblasti moderních technologií světová špička. To je směr, kterým bychom měli postupovat. A souvisí s tím samozřejmě i digitalizace státu. Pokud nebude stá fungovat efektivně, tak tady perspektivní firmy nebudou vznikat a zahraniční investoři se k nám nepohrnou. Ti jdou tam, kde vidí nějakou budoucnost. Ta v průmyslové ekonomice svázané byrokratickou mašinérií státu jednoduše není.

 ▪ Kdy očekáváte definitivní přijetí zákona o právu na digitální služby?

Ideálně co nejdřív. Optimistická varianta je do poloviny července letošního roku, realistická v září, říjnu a pesimistická do konce letošního roku. Co je však podstatnější, jsou reálné kroky, které stát bude muset udělat. Do roka od přijetí zákona bude muset být hotov Katalog služeb, tj. seznam všech úkonů, které stát s občanem a občan se státem muže nebo musí vykonat. A všechny tyto služby budou muset být nejpozdeji do dalších 4 let dostupné i digitálně pro ty, kteří chtějí a umí komunikovat přes internet. Do pěti let od přijetí zákona tedy by mohla být česká státní správa plně digitální.