Poslanecká sněmovna projedná zákon o právu na digitální služby
V úterý 10. září skončily poslancům prázdniny a byla zahájena 34. schůze PSP ČR. Její průběh může zásadním způsobem ovlivnit stav českého eGovernmentu na desítky let dopředu. Poslanci totiž v rámci druhého čtení návrhu zákona o právu na digitální služby budou rozhodovat o radikální proměně přístupu státu k občanovi.

Martin Novotný

Stát jako služba pro občany
Zákon o právu na digitální služby totiž má jednou provždy dát občanům všeobecné právo na to, aby s nimi stát komunikoval digitálně, pokud o to budou stát. To je jedna ze základních premis dobře fungujícího eGovernmentu – tzv. zásada digital by default (standardně digitálně).

Kromě toho má však přinést vynucení i druhého ze základních kamenů dobře fungujícího eGovernmentu – data only once, tedy situace, kdy stát má právo po občanovi požadovat všechny údaje pouze jednou. To by umožnilo postupné zrušení všech otravných duplicit, kdy občané musejí znovu a znovu dokládat státu stejné údaje, například vysokoškolské diplomy.

Návrh zákona o právu na digitální služby úspěšně prošel prvním čtením už 28. května. Nyní ho po projednání Ústavně právním výborem PSP ČR a garančním Výborem pro veřejnou správu a regionální rozvoj čeká druhé čtení v Poslanecké sněmovně. Průchod návrhu zákona sněmovnou můžete sledovat zde.