Pavel Jelínek (SPD): V současné době jsme neuvěřitelně zaspali a v podstatě celá Evropa nás předběhla
Poslanec SPD, člen výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj a také výboru pro obranu Ing. Pavel Jelínek, Ph.D., věří, že služby státní správy je nutné převést do digitální formy, ale zároveň prý musí zůstat možnost vše vyřídit na kontaktních místech, u okének CzechPOINTů. Jak se dívá na současný eGovernment a zákon o právu na digitální služby, který podporuje?

Martin Novotný

Proč podporujete přijetí zákona o právu na digitální služby?

Současný stav komunikace státní správy a občana je stále založen na papírové formě. V době rozvoje internetu a možnosti digitální komunikace je nutné tyto služby přenést do digitální formy. Jednak to ušetří čas občanům a jednak i zpracování na straně úřadů bude podstatně rychlejší. V návaznosti na vydávání elektronického občanského průkazu, který umožní bezpečnou identifikaci občana, je to výborný způsob, jak posunout naši státní správu do třetího tisíciletí.

V každém případě však požadujeme, aby bylo možné veškerou agendu vyřídit i na kontaktním místě státní správy, na poštách u okének CzechPOINTů. Jde hlavně o seniory nebo občany, kteří doma nemají počítač nebo připojení k internetu. 

Proč je podle vás digitalizace veřejné správy důležitá?

Při kvalitní digitalizaci dojde k velké úspoře času, a tím i prostředků vynakládaných na státní správu. Taktéž chybovost při komunikaci se sníží na minimum. Při možnosti využívání rejstříků, které má státní správa k dispozici, dojde k minimalizaci obtěžování občana vyplňováním údajů, které již stát má. Také pohodlí vyřízení komunikace se státní správou z pohodlí domova, případně na cestách, je nezanedbatelný přínos.

Co potká Česko, pokud se nevydá cestou digitalizace a moderních technologií?

O tom snad ani neuvažuji. V současné době jsme neuvěřitelně zaspali a v podstatě celá Evropa nás předběhla. Poslední počin ve státní správě bylo zavedení CzechPOINTů a to už je opravdu dávno. Také nárůst rozsahu agendy a počtu úředníků ve státní správě lze zarazit pouze digitalizací, takže pokud nechceme skončit v informačním pravěku, kam se v současnosti řítíme, musíme jít cestou digitalizace.

Kdy očekáváte definitivní přijetí zákona o právu na digitální služby?

Jsem v Poslanecké sněmovně první volební období. Přišel jsem z komerčního sektoru, kdy po dvaceti letech podnikání v komunikačních a informačních technologiích jsem firmu prodal. Z tohoto období jsem byl zvyklý na rychlé zavádění inovací a nových myšlenek. To bohužel v mém novém angažmá nefunguje. Legislativní proces je zdlouhavý a většinou zpolitizovaný. Nicméně doufám, že vzhledem ke skutečnosti podpory tohoto zákona napříč celým politickým spektrem bychom se ho mohli dočkat již do konce tohoto roku.