Dzurilla: Nakupujeme i platíme on-line. Stát těžko může fungovat nějak jinak
Vládní koordinátor pro digitalizaci a e-government Vladimír Dzurilla v rozhovoru pro 202020 popisuje, proč podporuje zákon o právu na digitální služby. Zároveň však zdůrazňuje rozpočtové možnosti. "Do pěti let od přijetí zákona bude český stát muset být plně digitální. To si vyžádá nemalé investice a budeme muset postupovat tak, abychom neohrozili další klíčové úkoly státu, například v sociální oblasti nebo ve školství," říká v rozhovoru Dzurilla.

Jiří Táborský

▪ Proč podporujete přijetí zákona o právu na digitální služby?

Ten zákon je pro digitalizaci velmi důležitý. Už dnes je řada služeb státu digitální, máme perfektně vymyšlené backendové systémy, jako je třeba informační systém základních registrů. Ale máme spoustu legislativních překážek. Tenhle zákon a spolu s ním změnové zákony jsou prvním krokem k tzv. digitálně přívětivé legislativě, což je jeden z úkolů Digitálního Česka.

Zároveň však musíme brát v potaz rozpočtové možnosti. Zákon totiž stanovuje závazek pro vládu, že do roka od jeho přijetí vznikne katalog všech služeb státu, které občanům a podnikatelům poskytuje ve fyzické, papírové nebo digitální podobě. A do dalších čtyř let postupně ty služby, které se poskytují fyzicky nebo papírově, skutečně zdigitalizujeme, pokud to je technologicky možné. Tím pádem do pěti let od přijetí zákona bude český stát muset být plně digitální. To si vyžádá nemalé investice a budeme muset postupovat tak, abychom neohrozili další klíčové úkoly státu, například v sociální oblasti nebo ve školství.

 ▪ Proč je podle vás digitalizace veřejné správy důležitá?

Protože jsme v 21. století a jiná cesta neexistuje. Nakupujeme on-line, přes počítač si sjednáváme pojištění, objednáváme dovolenou, čteme zprávy a komunikujeme s rodinou, přáteli i obchodními partnery. Neumím si představit, že by stát mohl fungovat nějak jinak.

Kromě pohodlí a úspory času a peněz pro občany přinese digitalizace z dlouhodobého hlediska i značnou úsporu času a peněz na straně státu. Když zvýšíme efektivitu procesů, začneme důsledně používat propojený datový fond a budeme napříč státními institucemi sdílet data, zlevní a zrychlí to chod celého státu.

 ▪ Co potká Česko, pokud se nevydá cestou digitalizace a moderních technologií?

Určitě stagnace. Podívejte se na země, které dnes prosperují. Vydaly se jasně cestou kvalitního vzdělání, moderních technologií a inovací. Stát k tomu musí vytvořit podmínky. To je třeba nezbytná digitalizace stavebního řízení. Jeho současná podoba je dnes velkou brzdou pro podnikání i pro budování infrastruktury. A to je jen jeden příklad z mnoha. Stát by měl maximálně snižovat bariéry pro vstup na trh. A dnešní fungování státní správy je jednou z těchto bariér. Proto potřebujeme digitální a přívětivé služby.

 ▪ Kdy očekáváte definitivní přijetí zákona o právu na digitální služby?

Zákon má podporu napříč spektrem, takže očekávám jeho přijetí. I za vládu se chceme aktivně účastnit při tvorbě pozměňovacích návrhů tohoto zákona, abychom ho dopracovali. Je samozřejmé, že jeho zavádění do praxe si vyžádá náklady, ale věřím, že tyto investice se nám v brzké době vrátí prostřednictvím úspor na straně státu, občanů i firem.