Barbora Kořanová (ANO): Bez digitalizace nebudeme patřit k moderním a vyspělým státům
Poslankyně za hnutí ANO a členka podvýboru pro e-government Barbora Kořanová v rozhovoru pro 202020 vysvětlovala, proč podporuje zákon o právu na digitální služby, na jehož vzniku se podílela od samého začátku. "Bez úspěšného procesu digitalizace nemůžeme být nikdy plnohodnotnou součástí moderních a vyspělých států," říká v rozhovoru Kořanová.

Jiří Táborský

Proč podporujete přijetí zákona o právu na digitální služby?

Tento návrh má mou zásadní podporu z toho důvodu, že se jedná o takovou legislativní úpravu, která zásadním způsobem sníží byrokratickou zátěž občanů i podnikatelů. Zároveň zjednoduší práci úřadníků a ušetří občanům finanční prostředky.

Proč je podle vás digitalizace veřejné správy důležitá?

Důležitá je zejména z důvodu stále zrychlujícího technického vývoje, který jde ruku v ruce i s digitalizací celé společnosti, která bude časem žádat co nejméně osobního styku s úřady a co nejvíce komunikace on-line, proto je důležité přijít včas s koncepcí digitalizace veřejné správy, abychom uspokojili potenciální i současnou poptávku občanů a podnikatelů.

Co potká Česko, pokud se nevydá cestou digitalizace a moderních technologií?

Bude to stále rostoucí odpor občanů k úřadům. Zároveň by se jednalo i o mezinárodní debakl, protože nemůžeme být nikdy plnohodnotnou součástí moderních a vyspělých států bez úspěšného procesu digitalizace.

Kdy očekáváte definitivní přijetí zákona o právu na digitální služby?

To si netroufám odhadovat, definitivní přijetí bych ráda viděla do roka, ale záleží na debatě v Poslanecké sněmovně, výborech apod.