On-line služby veřejné správy, které už nyní můžete využívat přes internet.

VÍCE INFORMACÍ

On-line služby veřejné správy, které se plánují zpřístupnit přes internet.

VÍCE INFORMACÍ

On-line služby veřejné správy, které si přejete, aby byly dostupné přes internet.

VÍCE INFORMACÍ

Proč pořádáme anketu o nejoblíbenější on-line službu eGovernmentu

14.02.2017

Iniciativa 202020 se rozhodla letos uspořádat první ročník ankety o nejoblíbenější on-line službu eGovernmentu. Za necelé dva měsíce bude znát anketa i svého prvního vítěze. Proč jsme se rozhodli tuto anketu vlastně pořádat a jak může rozvoji českého eGovernmentu pomoci?

Ocenit aktivní úřady

Že Česká republika je v žebříčku EGDI/OSN až 50. na světě, daleko za většinou členských států EU, dnes není žádné tajemství. Jenže s eGovernmentem to v České republice není zdaleka tak špatné, jak to na základě tohoto jediného čísla může vypadat. Máme a historicky jsme měli i řadu velice dobrých příkladů. Náš obchodní rejstřík byl jedním z prvních na světě a dlouhodobě je hodnocen velice pozitivně, v kybernetické bezpečnosti sloužíme řadě zemí jako vzor a i datové schránky předběhly nařízení EU eIDAS. Chceme proto chválit ty, kteří se o rozvoj eGovernmentu v české státní a veřejné správě aktivně snaží a skutečně k němu přispívají.

Motivovat ty, kteří prozatím aktivní nejsou

Existuje však bohužel i řada úředníků a politiků, kteří preferují udržení současného status quo. Když nám tato agenda takto fungovala 20 let, proč to měnit. Tak si holt občané dojdou na úřad, přinesou potvrzení od jiného úřadu atd. Tyto lidi chceme motivovat ke změně. Chceme jim ukazovat, že úsilí o elektronizaci, zjednodušení a větší transparentnost institucí státní a veřejné správy její koncoví „zákazníci“ – tj. občané a zároveň voliči¬ – ocení. Že rozvoj eGovernmentu dokáže podpořit i hospodářský růst a že také oni k tomu na svém úřadě mohou aktivně přispět.

Otevřít diskusi na téma on-line služeb eGovernmentu

Třetím a neméně důležitým důvodem, proč jsme se rozhodli pořádat tuto anketu, je otevření veřejné diskuse na téma on-line služeb eGovernmentu. Česko má dnes tisíce on-line služeb na obecní, krajské i státní úrovni, ale občané o nich často nevědí nebo je neradi používají. Chceme vědět, proč a jak by se to dalo zlepšit. Chceme znát názor občanů a předávat ho těm, kteří ho jsou schopni do jednotlivých on-line služeb eGovernmentu promítnout.

Do 20. února můžete hlasovat v naší anketě o nejoblíbenější službu eGovernmentu.

Estonsko bylo první zemí na světě, která zavedla plně elektronické volby. Bylo to již v roce 2005. Estonci volí elektronicky do místních zastupitelstev, do parlamentu i do evropského parlamentu. Internetové volby využívá skoro třetina estonských voličů. Jak to ale přesně probíhá? O co jde Elektronické volby umožňují občanům využít jejich ústavou daného volebního práva i na […]
Možnost volit do parlamentu či zastupitelstva z pohodlí domova nebo hotelového pokoje na zahraniční dovolené zní velice lákavě. Kupříkladu občané Estonska ji mají. V Česku však existuje hned několik bariér, které naznačují, že elektronických voleb se ještě nějakou chvíli nedočkáme. Může za to neochota politické reprezentace, jež absolutně nereflektuje stále rostoucí poptávku občanů. Přitom kdyby se politická […]