On-line služby veřejné správy, které už nyní můžete využívat přes internet.

VÍCE INFORMACÍ

On-line služby veřejné správy, které se plánují zpřístupnit přes internet.

VÍCE INFORMACÍ

On-line služby veřejné správy, které si přejete, aby byly dostupné přes internet.

VÍCE INFORMACÍ

Proč pořádáme anketu o nejoblíbenější on-line službu eGovernmentu

14.02.2017

Iniciativa 202020 se rozhodla letos uspořádat první ročník ankety o nejoblíbenější on-line službu eGovernmentu. Za necelé dva měsíce bude znát anketa i svého prvního vítěze. Proč jsme se rozhodli tuto anketu vlastně pořádat a jak může rozvoji českého eGovernmentu pomoci?

Ocenit aktivní úřady

Že Česká republika je v žebříčku EGDI/OSN až 50. na světě, daleko za většinou členských států EU, dnes není žádné tajemství. Jenže s eGovernmentem to v České republice není zdaleka tak špatné, jak to na základě tohoto jediného čísla může vypadat. Máme a historicky jsme měli i řadu velice dobrých příkladů. Náš obchodní rejstřík byl jedním z prvních na světě a dlouhodobě je hodnocen velice pozitivně, v kybernetické bezpečnosti sloužíme řadě zemí jako vzor a i datové schránky předběhly nařízení EU eIDAS. Chceme proto chválit ty, kteří se o rozvoj eGovernmentu v české státní a veřejné správě aktivně snaží a skutečně k němu přispívají.

Motivovat ty, kteří prozatím aktivní nejsou

Existuje však bohužel i řada úředníků a politiků, kteří preferují udržení současného status quo. Když nám tato agenda takto fungovala 20 let, proč to měnit. Tak si holt občané dojdou na úřad, přinesou potvrzení od jiného úřadu atd. Tyto lidi chceme motivovat ke změně. Chceme jim ukazovat, že úsilí o elektronizaci, zjednodušení a větší transparentnost institucí státní a veřejné správy její koncoví „zákazníci“ – tj. občané a zároveň voliči¬ – ocení. Že rozvoj eGovernmentu dokáže podpořit i hospodářský růst a že také oni k tomu na svém úřadě mohou aktivně přispět.

Otevřít diskusi na téma on-line služeb eGovernmentu

Třetím a neméně důležitým důvodem, proč jsme se rozhodli pořádat tuto anketu, je otevření veřejné diskuse na téma on-line služeb eGovernmentu. Česko má dnes tisíce on-line služeb na obecní, krajské i státní úrovni, ale občané o nich často nevědí nebo je neradi používají. Chceme vědět, proč a jak by se to dalo zlepšit. Chceme znát názor občanů a předávat ho těm, kteří ho jsou schopni do jednotlivých on-line služeb eGovernmentu promítnout.

Do 20. února můžete hlasovat v naší anketě o nejoblíbenější službu eGovernmentu.

Hospodaření českých obcí by mělo být z definice věcí veřejnou. Obce i stát totiž hospodaří s penězi veřejnosti. A skutečně, existují cesty, jak se na hospodaření jednotlivých složek státu podívat z pohodlí domova a bez nutnosti dožadovat se informací oficiální cestou. Evropská unie Česká republika je členským státem EU a do jejího rozpočtu také pravidelně přispívá. I EU […]
Jedním z témat, jimž se bude naše Iniciativa věnovat, je problematika přístupu občanů k on-line službám. Jak píšeme na našich webových stránkách, snažíme se nejen propagovat ty existující a připravované, ale také umožnit občanům veřejně navrhovat služby nové – takové, které by podle nich mohly přinést zlepšení. I proto jsme tuto možnost zařadili mezi základní funkcionality naší […]