On-line služby veřejné správy, které už nyní můžete využívat přes internet.

VÍCE INFORMACÍ

On-line služby veřejné správy, které se plánují zpřístupnit přes internet.

VÍCE INFORMACÍ

On-line služby veřejné správy, které si přejete, aby byly dostupné přes internet.

VÍCE INFORMACÍ

Nejoblíbenější on-line službou eGovernmentu v roce 2017 se stává…

04.04.2017

Dnes byly na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě vyhlášeny výsledky ankety o nejoblíbenější službu eGovernmentu v roce 2017. Ve finálovém výběru, ve kterém rozhodovaly hlasy občanů, byly dvě krajské služby, dvě služby Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a jedna služba Českého úřadu zeměměřického a katastrálního. A vítězem se stal…

Elektronické objednání k lékaři pro občany Vysočiny z Tchaj-wanu

Vítězem letošního ročníku ankety o nejoblíbenější on-line službu eGovernmentu se stala eAmbulance Kraje Vysočina. Podrobnější informace o ní si můžete přečíst v našem samostatném článku. Jak poodhalil Petr Pavlinec, vedoucí odboru informatiky Kraje Vysočina, v našem rozhovoru, na této službě jsou zajímavé dvě věci.

Zaprvé služba eAmbulance vznikla na základě přímé spolupráce Kraje Vysočina a Tchaj-wanu. Službu původně vyvinul tchajwanský Institut pro informační průmysl a Kraj Vysočina ji pouze nechal přeložit a provedl integraci do stávajících informačních systémů v krajských nemocnicích.

Druhou zajímavostí je, že eAmbulance podporuje také elektronickou identitu MojeID od CZ.NIC.  Občané, kteří mají MojeID, ji tak mohou kdykoliv využít, aniž by museli chodit do nemocnice kvůli jejímu zřízení.

Elektronický výpis z živnostenského rejstříku

Na stříbrné příčce skončil elektronický výpis z rejstříku živnostenského podnikání. Ten najdete na adrese www.rzp.cz. Výpis nabízí detailní pohled na klíčové informace o živnostenských oprávněních obchodních společností i fyzických osob – podnikatelů. K dispozici jsou i údaje s historií, podrobně popisující odkdy dokdy měl daný subjekt k dispozici jednotlivá živnostenská oprávnění. Pro větší uživatelský komfort nabízí RŽP i přímý prolink na vyhledání subjektu ve veřejném rejstříku.

Držitelé datových schránek si mohou z RŽP pořídit také ověřený elektronický výpis, a to prostřednictvím služby CzechPOINT@home.

Dálkový přístup k údajům z katastru nemovitostí

Bronzovou medaili získal dálkový přístup do katastru nemovitostí. Najdete ho na adrese katastr.cuzk.cz. Během prvního roku existence této aplikace bylo s jejím využitím staženo více než 375 tisíc dokumentů. V digitální části sbírky listin je přitom k dispozici téměř 8 000 000 dokumentů (kompletně jsou dostupné všechny dokumenty z let 2014, 2015 a 2016).

Součástí aplikace Dálkový přístup do KN je i rozhraní webových služeb, které využívají zejména větší uživatelé, jako je např. CzechPOINT, exekutoři či banky. Za rok 2016 bylo vytvořeno 11 milionů výstupů, kdy nejčastějším z nich byl výpis z katastru nemovitostí v počtu cca 6,5 milionu výstupů. Celkem bylo prostřednictvím webových služeb provedeno 71 % všech výstupů z této aplikace. Více o ní se dočtete v našem článku Jak na informace z katastru nemovitostí.

Jak se hlasovalo

Anketa o nejoblíbenější on-line službu eGovernmentu probíhala ve dvou fázích. V první fázi jsme až do 20. února 2017 sbírali podněty na oblíbené on-line služby eGovernmentu od občanů. Celkový výherce eAmbulance i bronzový dálkový přístup k údajům z katastru nemovitostí se objevily už v těchto návrzích.

Odborná porota složená z garančního výboru Iniciativy 202020 vzala tyto návrhy v potaz a vybrala výsledných pět finalistů. O nich pak již rozhodovali občané formou on-line hlasování. To probíhalo od 14. března do půlnoci 26. března 2017, kdy už byl znám vítěz ankety.

Podrobné výsledky najdete v sekci Anketa.

Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) je profesní sdružení spojující na 48 členů, které v Česku působí v oblasti internetu již od roku 2000. Kromě provozování NetMonitoru, respektovaného výzkumu návštěvnosti českého internetu, se zabývá i pravidelným vytvářením studie o české internetové ekonomice. Nejen o výsledcích této studie jsme si popovídali s výkonnou ředitelkou SPIR Kateřinou Hrubešovou. Co vás vedlo […]
Bývalý náměstek několika ministrů spravedlnosti a partner v advokátní kanceláři Havel, Holásek & Partners se dlouhodobě zabývá problematikou práva informačních technologií a eGovernmentu. Zeptali jsme se ho na to, kde a jestli vůbec pokulhává současná legislativa, která bývá často zmiňována jako hlavní bariéra rozvoje eGovernmentu. Která jsou podle vás nejpalčivější legislativní témata, jež je teď […]